jmclaney

jmclaney
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 04 Nov 2007
Location: Clio, AL, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: Wife, Mom, Animal Lover, Diabetic

more Recent Ratings

87 75% Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983) - Rated 05 Nov 2007
"It's a Star Wars film... of course it rocks. :)"
90 90% Harry Potter and the Goblet of Fire (2005) - Rated 05 Nov 2007
"As with the other Potter films, this one is excellent."
80 50% Jersey Girl (2004) - Rated 05 Nov 2007
"I was surprised at how enjoyable this film is."
80 50% Fargo (1996) - Rated 05 Nov 2007
":) Excellent movie... and yes, they really DO talk like that. =p"
70 20% Teenage Mutant Ninja Turtles (1990) - Rated 05 Nov 2007
"I LOVE BEING A TURTLE!!!!!! lol Best of the April O'Neil actresses and just a lot of fun in general"
40 5% Ghostbusters II (1989) - Rated 05 Nov 2007
"Don't bother. The first one was great, this one... not so much"
70 20% Spider-Man (2002) - Rated 05 Nov 2007
"Of the three so far, this is the best... meh"
90 90% The Blues Brothers (1980) - Rated 04 Nov 2007
"One of my favorites! I love Belushi and Akroyd. Hands down this movie is one of the funniest I've seen. Rocking soundtrack as well."
75 35% The Wizard of Oz (1939) - Rated 04 Nov 2007
"Good Family movie. Great for kids of all ages"
85 65% The Lord of the Rings: The Two Towers (2002) - Rated 04 Nov 2007
"I can't imagine better adaptations of these stories than Peter Jackson has done."