jmjones001

Recent Ratings
Check out jmjones001's...
90 63% | The Boy in the Striped Pajamas (2008) - Mar 17, 2020
"Oh my goodness! I wish I had read the book first so I could compare the two. I love holocaust movies because they really bring the tragedy into perspective. This historical fiction did not disappoint and the ending...phenomenal."
|
98 90% | Big Fish (2003) - Mar 17, 2020
"REALLY enjoyed this movie. At first I was somewhat hesitant, but found it very amusing and inspiring."
|
75 18% | Spider-Man: Homecoming (2017) - Mar 17, 2020
"I honestly watched this more for my son, although I did enjoy it somewhat."
|
90 63% | Planet of the Apes (2001) - Mar 17, 2020
"The re-imagining of the classic didn't disappoint. I thought the director did a fantastic job of really bringing the movie to life. And the makeup was very true-to-life."
|
90 63% | The Day After Tomorrow (2004) - Mar 17, 2020
"More about global warming. Still, the movie overall was enjoyable. It definitely kept me on the edge of my seat."
|
98 90% | Braveheart (1995) - Mar 17, 2020
"Mel Gibson couldn't be better. What an amazing story of strength and heroism. Also, I'm a huge fan of historical fiction and this movie did not disappoint."
|
75 18% | Bee Movie (2007) - Mar 17, 2020
"A little on the political side (global warming, the importance of ecosystems, etc) but overall a very good movie."
|
85 40% | The Count of Monte Cristo (2002) - Mar 17, 2020
"I actually really enjoyed this movie and the plot twist."
|
90 63% | Sixteen Candles (1984) - Mar 17, 2020
"I LOVE this as a classic 80s movie. The plot is great, and I mean, who doesn't love a good chick-flick?"
|
65 4% | The Land Before Time (1988) - Mar 17, 2020
"Good kids movie. Saw it when it came out. Not entirely accurate and there are some parts that kids these days might find distressing, but a great plot."
|