josh

josh
Flick Fan - 23 Film Ratings
Member Since: 24 Dec 2005
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

62 10% Baseketball (1998) - Rated 14 Aug 2007
100 97% Best in Show (2000) - Rated 14 Aug 2007
"Excellent movie. The entire cast does such a good job with all their characters. Rent or buy the DVD and make sure to watch the deleted scenes as well as the movie (of course)."
85 28% Just Friends (2005) - Rated 14 Aug 2007
94 63% The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) - Rated 14 Aug 2007
"Perfect film adaptation. I never thought the book could done on the big screen, but I was wrong. Peter Jackson really raised the bar in moviemaking with this epic."
94 63% Billy Madison (1995) - Rated 14 Aug 2007
"This is the kind of movie I can watch over and over and not get tired of. Definitely one of Sandler's best."
96 76% Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) - Rated 14 Aug 2007
75 17% Ice Age (2002) - Rated 14 Aug 2007
"Funny at times, but it got pretty boring at some points as well."
92 54% Waiting for Guffman (1996) - Rated 14 Aug 2007
"If you liked Best in Show or A Mighty Wind, you'll like this less-known Christopher Guest Mockumentary. Not as good as Best in Show, but it comes in a close second."
97 86% Ocean's Eleven (2001) - Rated 14 Aug 2007
"There's nothing like a perfectly executed plan, and Ocean's 11 portrays that perfectly. A great ensemble cast that has such good chemistry."
96 76% Anchorman: The Legend of Ron Burgundy (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Will Ferrell creates a memorable character in Ron Burgandy. As usual, Ferrell is extremely funny. His coanchors (Paul Rudd, Steve Carrell and David Koechner) are just as funny, sometimes stealing the scene. The one downside was that the sexual humor was a little over the top."