jpearce6
Recent Ratings
Check out jpearce6's...
95 95% | Braveheart (1995) - Rated 14 Aug 2007
"The story of a man who shows no limits to fight for what he loves and believes in. Great fight scenes and action sequences."
|
50 5% | Man of the House (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Predictable comedy with Jones as the militaristic FBI agent assigned to protect a sorority. All the comedy comes from Jones trying to deal with the trials and tribulations and college girls."
|
75 25% | Shanghai Noon (2000) - Rated 14 Aug 2007
"Nice buddy flick set in the west with Chan and Wilson as the odd couple who have to save the day. Funny one-liners and good action scenes."
|
80 45% | Running Scared (2006) - Rated 14 Aug 2007
"Underrated action/thriller that will keep you watching with wonderful fights scenes and twists abound."
|
80 45% | Four Brothers (2005) - Rated 14 Aug 2007
"A good popcorn action/drama film. Good performances all-around about four adopted brothers seeking revenge for the murder of their "mother". Twists and turns to keep you interested through-out."
|
90 80% | Walk the Line (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Wonderful story of the life of Johnny Cash, fantastic performances by Joaquin Phoenix and Reese Witherspoon."
|
80 45% | The Fifth Element (1997) - Rated 14 Aug 2007
"The story of average Joe having to save the world again. But, this time it's the future and he is up against a madman and aliens. Religious undertones that remind one of the Davinci Code. Great cast that delivers well in this action/comedy."
|
70 15% | Night Watch (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Very interesting take on good versus evil/light versus dark/night versus day. Wish I could have read the book first."
|
90 80% | Psycho (1960) - Rated 14 Aug 2007
"Truly a classic, a pioneer of the thriller/horror genre. A must see for any movie fan."
|
85 65% | The Others (2001) - Rated 14 Aug 2007
"Look out for this thriller that will keep you wondering until the very end, and then smack, you never would have guessed."
|