login | register
0 rankings
more

jpskv551

Film Freak - 808 Rankings

Member Since: Dec 13, 2016

Location: Brazil

more Recent Rankings
Check out jpskv551's...
68 T8 Perfect Blue (1998) - Jan 26, 2017
65 T8 Arrival (2016) - Jan 26, 2017
15 T2 Bone Tomahawk (2015) - Jan 22, 2017
"Gore/horror-western with all the clich├ęs from both genres: entitled to a western sexual encounter where the missionary is proclaimed the "right way" as opposed to the cowgirl; and, like most westerns, the `indjians` are the enemy. The films plot is set to pace via the restless necessity of men to be stupid and careless as it encounters the different and the new. The push is the desecration of a native burial site as well as a condescending behavior towards a native culture. "
35 T5 Enemy at the Gates (2001) - Dec 20, 2016
30 T4 Captain America: Civil War (2016) - Dec 20, 2016
65 T8 Spider-Man (2002) - Dec 20, 2016
50 T6 Neighbors 2: Sorority Rising (2016) - Dec 20, 2016
92 T10 Elephant (2003) - Dec 20, 2016
22 T3 The Man from U.N.C.L.E. (2015) - Dec 20, 2016
20 T3 Sahara (2005) - Dec 20, 2016