k8gron

k8gron
Flick Fan - 11 Film Ratings
Member Since: 14 Jan 2017
Location: Maryland, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: Just a high schooler who loves movies

more Recent Ratings

75 63% Pirate Radio (2009) - Rated 14 Jan 2017
65 40% Alice in Wonderland (2010) - Rated 14 Jan 2017
"I was very pleasantly surprised by this film and it was definitely an adventure."
50 13% Glory (1989) - Rated 14 Jan 2017
"It had potential, but it turned out to be like every other mediocre "history" film that you instantly forget."
100 90% Pulp Fiction (1994) - Rated 14 Jan 2017
"Tarantino's Pulp Fiction reminds me why I love movies. Like its name suggests, Pulp Fiction is a film purely for enjoyment."
100 90% American Beauty (1999) - Rated 14 Jan 2017
"I have always been extremely hesitant about giving films the highest possible rating, but if there is one movie that deserves it, it's American Beauty."
60 27% The Blair Witch Project (1999) - Rated 14 Jan 2017
"Yet another severely overrated movie, and, unfortunately, this takes away from its originality. If I saw The Blair Witch Project in 1999 I am sure I would have had a higher opinion of it, but I saw it after all of the better horror films that it has inspired in the years that followed."
75 63% Harry Potter and the Sorcerer's Stone (2001) - Rated 14 Jan 2017
"C'mon, I mean this is where Harry Potter started. If anything I gave this a low score."
60 27% Gladiator (2000) - Rated 14 Jan 2017
"Gladiator is way too overhyped and was an excruciatingly average movie with a few cool parts. Also, Gerard Butler would have been better."
70 50% Beetlejuice (1988) - Rated 14 Jan 2017
"Definitely a one of a kind movie. The 80's effects only make it more of a cult classic. I could not imagine a more perfect Beetlejuice than Michael Keaton."
40 4% 27 Dresses (2008) - Rated 14 Jan 2017
"This is a movie I would watch while doing homework...only if there was nothing else on. Overall I did not hate this movie but I would not think about it twice."