keybetolock

keybetolock
Flick Fan - 11 Film Ratings
Member Since: 01 Mar 2009
Location: Newark, OH, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I hate myself and want to die

more Recent Ratings

98 77% The Departed (2006) - Rated 01 Mar 2009
"Another arresting crime drama from Scorsese, The Departed made me fall in love with DiCaprio. There isn't a single weak link as far as acting is concerned and the suspense levels are off the charts."
87 59% Platoon (1986) - Rated 01 Mar 2009
"A stunningly dark look at Vietnam, although...is there really any other way to look at it?"
100 95% Jay and Silent Bob Strike Back (2001) - Rated 01 Mar 2009
"Kevin Smith lovingly gives back to his fans with this hilarious finale to the "Jersey Saga". Monkey theft and weed ARE involved."
65 31% Bruce Almighty (2003) - Rated 01 Mar 2009
"Jim Carrey...being Jim Carrey. Another movie, another crazy gimmick."
99 86% Harold and Kumar Go to White Castle (2004) - Rated 01 Mar 2009
"As far, as comedies are concerned, This is fucking Citizen Kane."
95 68% Willy Wonka & the Chocolate Factory (1971) - Rated 01 Mar 2009
"A brilliantly crafted, pseudo-musical fantasy that perfectly adapts the fantasy of the book with Gene Wilder's signature allure and mystique."
80 45% Phone Booth (2003) - Rated 01 Mar 2009
"I actually thought the dynamic between cat and mouse was really well done. A very original premise. Me like."
10 18% Old School (2003) - Rated 01 Mar 2009
"I fucking hate Will Ferrel. And this movie is basically like staring at his ass for 90 minutes"
10 18% Elektra (2005) - Rated 01 Mar 2009
"Boring-ass same-old same-old. Another tired comic book license wasted. Yawn."
4% The Goonies (1985) - Rated 01 Mar 2009
"GOD I hate this movie. Although I still chuckle at "One-Eyed Willie"..."