KindaJ-ded

kindaj_ded
Flick Fan - 16 Film Ratings
Member Since: 30 Apr 2006
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

48 46% Elf (2003) - Rated 14 Aug 2007
"Will Ferell really disappoints in this overly juvenile (look how loud he burps! heehee!) yuletide family film. Syrupy sweet ending in which we all learn a valuable lesson? Check! Laugh-out loud comedy?...maybe you should stick with Old School..."
10 9% Death to Smoochy (2002) - Rated 14 Aug 2007
"The story sounds good. Edward Norton and Robin Williams as rival children's show characters? Sign me up! That's why its hard to pinpoint exactly why this movie is so awful. Oh, wait! It's not hard at all! I don't think I laughed once! Shame on you, Smoochy!"
80 71% Man on Fire (2004) - Rated 14 Aug 2007
"A remarkable revenge tale with believable characters and a compelling story; it was everything that I could only wish that the Punisher film would have been. Denzel Washington really shows his versatility in this role."
32 21% I, Robot (2004) - Rated 14 Aug 2007
"A disgrace to the short story its based on, this is a subpar action film that wants to be edgy and philosophical but you've been here and seen this all before. Will Smith--who can normally hold his own in a movie--looked bored and (dare I say it?) robotic here."
44 40% Dead and Breakfast (2004) - Rated 14 Aug 2007
"This zombie flick doesn't take itself very seriously until it comes time to sever a limb. The main characters are easily forgettable, but a couple of supporting roles will leave you muttering, "Say, wasn't that...?""
29 15% Land of the Dead (2005) - Rated 14 Aug 2007
"At the risk of enraging George Romero fans everywhere, this film was mediocre. Problem-solving zombies make about as much sense as Dennis Hopper agreeing to appear in this movie. Satisfy your cravings for yummy brains elsewhere."
85 84% Garden State (2004) - Rated 14 Aug 2007
""Discovering yourself" movies are a dime a dozen. But genuinely funny, touching "discovering yourself" movies with a bit of romance mixed in for good measure? Much more rare. I'm not a fan of scrubs, but Zach Braff did an amazing job here."
74 65% Team America: World Police (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Not Stone and Parker's best work, but still a hilarious collection of politically-charged satire and a servicable spoof of big-budget action films. Pay close attention to the soundtrack, which has some of the best gags."
92 90% The Matrix Reloaded (2003) - Rated 14 Aug 2007
"Don't listen to the nay-sayers! This film had more original ideas than the original did! Not to mention better effects and action sequences. Sure, it asked more questions than it answered, but it challenged us more than most movies do and it looked great doing it. Highly recommended!"
82 78% Batman Begins (2005) - Rated 14 Aug 2007
"A slow-paced, methodical look at the psychology of a "superhero" which does service to fans of the Bat and newcomers alike. This installment is not as stylized as the films before it, but manages to keep both feet planted firmly in reality. Christopher Nolan does it again!"