Kyuuga

kyuuga
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 01 Jan 2013
Location: Santo Tirso, Porto, Portugal
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

98 95% Pulp Fiction (1994) - Rated 02 Jan 2013
"Brilliant movie. Nothing more to say."
55 5% Memento (2001) - Rated 02 Jan 2013
"Personal opinion: way too confusing. I did understand it but at some times it felt like a chore to understand rather than enjoyement - and movies are about pleasure in watching it, not trying to make a mental exercise in order to check what happened thirty minutes ago while watching another scene."
97 85% The Dark Knight (2008) - Rated 02 Jan 2013
"I can't describe how brilliant the (last) performance of Heath Ledger was. His role takes the movie to a whole other level and gives us a few moments of pure genius. The plot is good, the screenplay is amazing but Heath is the star in this movie. A must-see."
90 65% The Dark Knight Rises (2012) - Rated 02 Jan 2013
"A very good movie. Although the movie starts slowly and the antagonist isn't as good nor as charismatic as the previous one, the plot is still quite amazing and Batman saves the day yet again."
93 75% The Prestige (2006) - Rated 01 Jan 2013
"An amazing movie. The plot is one of the best ever written and the actors are all quite good (and prestiged too). A brilliant movie by Nolan."
79 45% American Pie Presents: Beta House (2007) - Rated 01 Jan 2013
"In my personal opinion, the second best American Pie movie. It shows us the dream of the college life: booze, chicks and wild parties."
65 15% American Pie Presents: The Naked Mile (2006) - Rated 01 Jan 2013
"A semi-decent movie with more "porn" than usual but the ending is really boring and the plot is really boring."
77 35% American Pie Presents Band Camp (2005) - Rated 01 Jan 2013
"A bit better than the average American Pie movie, has some great emotional parts but the plot is still the same."
72 25% American Pie 2 (2001) - Rated 01 Jan 2013
"Good movie but the mid part is really slow and boring. Best soundtrack of the whole series, great ending."
81 55% American Pie (1999) - Rated 01 Jan 2013
"The best of the American Pie series."