Lightning85

lightning85
Flick Fan - 19 Film Ratings
Member Since: 15 Jan 2018
Location: Tehran, Iran
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

95 97% The Wild Child (1970) - Rated 17 Jan 2018
"it was one of the best yet unusual movies I have ever seen... it hunts u..Francois Truffaut was the founder of the French New Wave and his storytelling style was fascinating. In this movie u can feel the pain the child was facing.. and Truffaut behaves the audience the way Itard behaves Victor.Victor never learns to say more than one word ("lait"), but he eventually does respond to the education and love to the extent that once, having run away, he returns of his own accord.(NYtimes)"
80 50% Silver Linings Playbook (2012) - Rated 16 Jan 2018
80 50% A Clockwork Orange (1971) - Rated 16 Jan 2018
80 50% Priceless (2008) - Rated 16 Jan 2018
85 68% Gone with the Wind (1939) - Rated 15 Jan 2018
"loved this movie..the visual arts...the decoration, everything was in a great harmony and if u have read the novel u could admire it more how they adapt it to screen, and chemistry between Scarlet & Rhett, is one of the best in cinema history."
90 84% Full Metal Jacket (1987) - Rated 15 Jan 2018
90 84% Inception (2010) - Rated 15 Jan 2018
85 68% Scent of a Woman (1992) - Rated 15 Jan 2018
"Mr.Pacino Rocked as usual...the way he walked..and the charisma he was selling to u...and on the other side ...the kindness and the loneliness he was feeling deep inside...he could make u feel sympathetic.. the speech in school..it was quite right...there are so many things wrong about all educational systems...they make children to be spoiler and pretenders.."
90 84% Scarface (1983) - Rated 15 Jan 2018
"oh...maybe it is gonna be awkward...but I loved this movie even more than Godfather...oh every bit of movie was lovable ...."
30 21% Aladdin: The Return of Jafar (1994) - Rated 15 Jan 2018