littlered

littlered
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 06 Mar 2014
Location: Sorocaba, São Paulo, Brazil
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

77 45% The Fault in Our Stars (2014) - Rated 03 Jul 2014
"Pros: Strong performances from the lead actors greatly enhance the overall experience. A great (maybe even optimistic) view on the fleetingness of life, on living while waiting for death, and on how the death of a loved one affects the survivors. Cons: Dialogue can be overly cheesy. Idealized central relationship might demand a little too much suspension of disbelief."
54 15% Godzilla (2014) - Rated 03 Jul 2014
"Pros: Great visuals. Creates anticipation successfully. Bryan Cranston. Cons: Excessive focus on uninteresting characters. Constantly aborts scenes with the monsters to build up to the (admittedly good) final battle."
55 25% Thor: The Dark World (2013) - Rated 06 Apr 2014
"Pros: Amazing visuals. A handful of good scenes between Hemsworth and Hiddleston. Creative final battle. A few great jokes. Cons: Takes a long time to find its footing. Forgettable villain. Chooses a very predictable way to reunite the estranged brothers. Some jokes occasionally feel very out of place."
57 35% Captain America: The First Avenger (2011) - Rated 30 Mar 2014
"Pros: Likable protagonist. Nice visuals. Entertaining. Hits a few emotional marks right. Cons: Unremarkable villain. Poor script overall."
5% Happily N'Ever After (2007) - Rated 07 Mar 2014
"Pros: There are none. Cons: Stiff animation. Unfunny. Clunky dialogue. Terrible plot. Stupid characters. Not a single memorable scene. All movies out there seem better just because they exist in the same universe as this piece of crap."
90 75% Her (2013) - Rated 06 Mar 2014
"Pros: Surprisingly sweet. Well-written dialogue. Great performances from Phoenix, Johansson and Adams. Intriguing vision of the immediate future and of romantic relationships. Cons: Trails off after the climax. Somewhat underwhelming ending."
87 65% Dallas Buyers Club (2013) - Rated 06 Mar 2014
"Pros: Interesting theme. Amazing performances from McConaughey and Leto. Great character development. Cons: Succumbs to predictable drama in the second half. Insists on referring to its trans* female character as a "he"."
91 85% 12 Years a Slave (2013) - Rated 06 Mar 2014
"Pros: Really great acting all around. Fittingly tense atmosphere. Effective use of silence. Makes the slow pace work. Cons: More of an educational piece than an entertaining movie - but some (a lot of) people would benefit from watching it. Could use an extra hour."
80 55% Frozen (2013) - Rated 06 Mar 2014
"Pros: Heartwarming sibling relationship. Surprisingly charming comedic sidekick. Outstanding character animation. Solid set of songs. Cons: A little too in love with its own subversion of Disney tropes. So-so character design. Unnecessary villain."
92 95% The Lion King (1994) - Rated 06 Mar 2014
"Pros: Classic opening sequence. Outstanding animation. A handful of amazing songs and a great score. Nice pacing. Emotionally engaging coming-of-age plot based on Shakespearean and biblical stories. Cons: Stumbles a bit in the second half as far as character development goes."