We use cookies to improve your browsing experience on this site, show targeted ads, analyze traffic, and understand where our audiences come from. To learn more, read our Privacy Policy or contact us with any questions.
login | register
0 film ratings

loc42

loc42 width="100" height="56"

Cinema Addict - 2237 Film Ratings

Member Since: Dec 30, 2011

Location: Istanbul, Turkey

Age: 30

Bio: I learned cinema through the pirated movies my father brought home.

more Recent Ratings

65 47% Endless Night (2019) - Feb 27, 2023
70 56% Vanskabte Land (2022) - Feb 27, 2023
70 56% Il buco (2021) - Feb 27, 2023
1% The Menu (2022) - Jan 16, 2023
70 56% This Place Rules (2022) - Jan 12, 2023
65 47% M3GAN (2023) - Jan 12, 2023
"A genre-bending oscillation between horror and comedy, like our attitude towards robots and AI. The interesting aspect is that AI pushes us to become "conservative" when faced with its dark side. An "independent" woman like Jemma has to defend "motherhood" against a "perfect" mother robot. Thus, an unexpected Heideggerian defense of human poetics. Another thing is how we as audience "humanize" Megan. Her final death could only happen without her mask. Otherwise we would almost feel sad for her."
75 68% Grizzly Man (2005) - Jan 02, 2023
70 56% Close (2022) - Jan 02, 2023
45 22% Counting (2015) - Dec 27, 2022
65 47% The African Desperate (2022) - Dec 27, 2022