machiya

machiya
Flick Fan - 25 Film Ratings
Member Since: 31 Oct 2007
Location: Portland, OR, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: We don't get out much (so need to make very good choices).

more Recent Ratings

90 82% Winter's Bone (2010) - Rated 24 Aug 2010
"Jesus. I don't know what to say, but I believe this film did to me everything it tried to do. Filmed in almost black and white, it took me to a dim and grim, gray world that I never imagined. I've never felt so privileged in my life. I'd have ranked it higher had I been able to understand more of the dialogue. I'll have to read the book."
80 50% The Girl with the Dragon Tattoo (2009) - Rated 05 Jun 2010
"Good enough that I put the book on reserve; difficult enough to follow that I either had to do that or see it again."
90 82% An Education (2009) - Rated 06 Mar 2010
"Worked for me. Someone's got to enlighten us about the educational system over there, though. "A Levels"? Who administers and scores them, who sits for them, how does it work?"
80 50% A Serious Man (2009) - Rated 30 Nov 2009
95 96% Milk (2008) - Rated 01 Dec 2008
80 50% W. (2008) - Rated 11 Nov 2008
"Very well done. Made me look at an administration and leader that I've been turning my back on and refusing to hear or know anything about for eight years. More than a little horrifying. Very dark humor in the comedy."
65 20% Vicky Cristina Barcelona (2008) - Rated 11 Nov 2008
"Characters very two-dimensional, never became real to me. A moderately entertaining evening; at least the film cost me less than the beer I had with it."
65 20% 3:10 to Yuma (2007) - Rated 01 Nov 2007
95 96% The Lives of Others (2006) - Rated 31 Oct 2007
55 2% The Sound of Music (1965) - Rated 31 Oct 2007