mahck

mahck
Movie Buff - 371 Film Ratings
Member Since: 10 Mar 2009
Location: Canada
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

84 94% Rush (2013) - Rated 30 Sep 2013
10 0% Alone in the Dark (2005) - Rated 12 Jun 2012
"Won tickets to this from the local radio station. I think I've blocked out most of this but I still sometimes have flashbacks of a scene where it's supposed to be all tense but then everyone just starts shooting at monsters in the dark and then a heavy rock soundtrack comes in... please make it stop."
84 94% The Avengers (2012) - Rated 12 Jun 2012
75 58% Prometheus (2012) - Rated 12 Jun 2012
"The premise had potential but I found it too predictable. I think this film fell down by trying to be too many things but succeeding in being none of them. It wasn't scary or suspenseful like any of the Alien movies. It didn't capture the sense of wonder of Contact. There were no mind bending plot twists or big mysteries. The characters's weren't compelling enough for me to really care about them. And it didn't have enough action to excuse its failure to deliver any of the other things."
75 58% Prince of Persia: The Sands of Time (2010) - Rated 22 Jun 2010
76 69% The A-Team (2010) - Rated 22 Jun 2010
65 20% Clash of the Titans (2010) - Rated 06 Apr 2010
"I watched this in 3D. Whatever redeeming qualities this film may have had were completely obliterated by the 3D conversion job that reminded me of a pop-up picture book. Speaking of children's books... sometimes it seemed like they cut out the foreground elements with a pair of child's scissors as the background surrounding the main object was often popped out too. One scene that was shot looking up through branches had them at the wrong apparent depth. It was just fail all over the place."
90 97% Avatar (2009) - Rated 22 Dec 2009
76 69% Rocky (1976) - Rated 27 Aug 2009
75 58% The Fifth Element (1997) - Rated 27 Aug 2009