manicmarie

manicmarie
Flick Fan - 19 Film Ratings
Member Since: 26 Nov 2013
Location: Texas, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I love movies, but have particular tastes; that\'s why I\'m here i suppose.

more Recent Ratings

92 71% Rust & Bone (2012) - Rated 26 Nov 2013
"Realistic."
82 31% Robin Hood: Prince of Thieves (1991) - Rated 26 Nov 2013
"It's a fun movie."
94 81% The Italian Job (2003) - Rated 26 Nov 2013
"Great action film. THE heist film."
100 97% Life of Brian (1979) - Rated 26 Nov 2013
"Favorite"
87 42% The Godfather (1972) - Rated 26 Nov 2013
"It's great if you have all day and don't want to speak to anyone."
88 52% The Princess Diaries (2001) - Rated 26 Nov 2013
"fun."
80 21% Bottle Rocket (1996) - Rated 26 Nov 2013
"Giant Anderson fan, but this is my least favorite."
95 86% Pulp Fiction (1994) - Rated 26 Nov 2013
"Brilliant. I'd watch it any time."
79 13% Fight Club (1999) - Rated 26 Nov 2013
"A classic, and creative as hell, but I do not want to watch it ever again. Once is enough."
88 52% The Pianist (2002) - Rated 26 Nov 2013
"Beautiful."