Manonnnn4

manonnnn4
Flick Fan - 12 Film Ratings
Member Since: 02 Jan 2013
Location: Netherlands
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

76 37% Memoirs of a Geisha (2005) - Rated 02 Jan 2013
87 79% A Beautiful Mind (2001) - Rated 02 Jan 2013
75 20% Brave (2012) - Rated 02 Jan 2013
78 50% The Help (2011) - Rated 02 Jan 2013
"Based on the book. Loved both."
90 91% The Shawshank Redemption (1994) - Rated 02 Jan 2013
"Moving"
75 20% Chocolat (2000) - Rated 02 Jan 2013
"Beautifull scenery, sweet (literally) and warm story. The advertisement promotes the role of johnny depp, but he does not have a major role. Amusing."
75 20% Precious (2009) - Rated 02 Jan 2013
"Heart breaking story about a very strong teen and her struggle with abuse, her children and her mother."
80 66% Incendies (2010) - Rated 02 Jan 2013
"Shocking, life changing. The core images the movie left me with kept coming back in my head in the weeks that followed. Beautifull plot."
40 4% Magic Mike (2012) - Rated 02 Jan 2013
"Besides Channing tatum, there was nothing sexy about this movie. It was a bit disturbing. The storyline was bad. And last but not least the ending was very abrupt, which only confirmed the bad feeling this movie left. Dissapointing. But, at the other side, if watched as a comedy, its badness can be very amusing."
78 50% Pitch Perfect (2012) - Rated 02 Jan 2013
"Funny, cheerfull movie. Typically american storyline, but not too predictable. Not gleelike or highschool musical, also funny and enjoyable for adults. Loved the music."