MariaMaria

mariamaria
Flick Fan - 14 Film Ratings
Member Since: 16 Oct 2008
Location: Goldsboro, NC/Wayne, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I am me. Who the hell are you?

more Recent Ratings

80 25% I, Robot (2004) - Rated 16 Oct 2008
"I really enjoyed it, I thought the special effects were great, and the twists and turns were unexpected, at least for me. Will was great."
100 82% Gladiator (2000) - Rated 16 Oct 2008
"Russell Crowe won me over with this. Originally I only wanted to see it because I'm the biggest Joaquin Phoenix fan on the planet, but Russell made me forget Joaq was in it. His chemistry with Dijmon was great, and he really made you feel what Maximus Decimus Meridius was feeling, and root for him to win."
100 82% Kill Bill: Volume 1 (2003) - Rated 16 Oct 2008
"Epic. Purely Epic. Quentin Tarantino is a fucking genius, and I don't think anyone could deny it after this."
100 82% Forrest Gump (1994) - Rated 16 Oct 2008
"One of my favorite films of all time. I think everyone loves Forrest Gump in some respect. One of my dark secrets is the fact that I have a huge crush on Forrest. Don't tell anyone. Shh!"
95 46% Dirty Pretty Things (2002) - Rated 16 Oct 2008
"I've been saying for so, so, so very long that Chiwetel Ejiofor is going to be the next black actor to win an Oscar. He needs to. He is GENIUS, and this film is a prime example of his talent. Great plot, and wonderful execution."
100 82% Sleepers (1996) - Rated 16 Oct 2008
"Very difficult for me to watch, as it's hard for me to stomach the boarding school scenes, but very well done. Great movie."
99 60% The Jerk (1979) - Rated 16 Oct 2008
"Steve Martin was comedic perfection - at his best in this film."
60 10% Anger Management (2003) - Rated 16 Oct 2008
"What was it - goosefraba? Something like that? Shit, I can't remember that, so that tells you how much of an imprint it left on me. It was just ok."
100 82% Trainspotting (1996) - Rated 16 Oct 2008
"One film that I can watch over and over and not tire of. The first time I realized what an unappreciated gem of an actor Ewan MacGregor is."
97 53% The Last Samurai (2003) - Rated 16 Oct 2008
"I LOVE this film. With a passion. Tom Cruise was perfection, as was Ken Watanabe [he always is]. It was beautiful to see, and I became wrapped up emotionally in The Last Samurai."