maxUmoritz

maxumoritz
Flick Fan - 66 Film Ratings
Member Since: 08 May 2012
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: my name is plug one

more Recent Ratings

75 42% Contact (1997) - Rated 08 May 2012
76 49% Happy Gilmore (1996) - Rated 08 May 2012
90 88% American Beauty (1999) - Rated 08 May 2012
90 88% The Wizard of Oz (1939) - Rated 08 May 2012
70 31% Alien (1979) - Rated 08 May 2012
50 11% The Road (2009) - Rated 08 May 2012
"very bleak. i feel like the first 1/3 of the movie holds up, but then it wavers after that. this movie should've been cast with all unknowns (though vigo worked)--it's the darkest of dark, the apocalypse, and then hey, whaddaya know, it's robert duvall, omar from the wire, and alma garrett (best two tv shows ever, btw). similarly, the product placement was so completely out of place. lame. plus, find a skinny kid. chubby cheeked cherubs don't belong in the wastelands."
75 42% The Wrestler (2008) - Rated 08 May 2012
85 72% Battle Royale (2000) - Rated 08 May 2012
80 58% Cube (1997) - Rated 08 May 2012
"spectacularly bad acting, but cool sci-fi concept and great variety of the ways they die."
90 88% Wristcutters: A Love Story (2007) - Rated 08 May 2012