Mechalex

mechalex
Flick Fan - 30 Film Ratings
Member Since: 11 Sep 2015
Location: UK
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

67 41% Shaun the Sheep Movie (2015) - Rated 11 Sep 2015
80 55% Batman Returns (1992) - Rated 11 Sep 2015
82 58% The Dark Knight (2008) - Rated 11 Sep 2015
37 18% Man of Steel (2013) - Rated 11 Sep 2015
15 1% 300 (2007) - Rated 11 Sep 2015
"The historical epic re-imagined by a guttural man-child raised in a pestilent swamp. Handsome man good! Ugly man bad! Dark man bad! Lady good but only for fucky-fuck maybe! When humanity is visited by aliens and we share our cultural heritage and they say 'Hey what about this film?' we'll say 'Sure, put it on' out of politeness, but afterwards we'll just all be embarrassed and know this was the moment that aliens realised they should have just not bothered."
20 5% Sin City (2005) - Rated 11 Sep 2015
"If you can't work up the courage to self-harm, why not bathe in this impotent, misogynistic, puerile shit?"
38 21% Crash (2005) - Rated 11 Sep 2015
"A heavy-handed, simplistic, turgid waste of a fine cast."
87 73% Ghostbusters (1984) - Rated 11 Sep 2015
65 38% Godzilla (2014) - Rated 11 Sep 2015
"Holding back Godzilla's first appearance by almost an hour succeeds in creating anticipation, but insipid characters and excruciating dialogue fail to make the wait a pleasure, with the exception of the wonderfully realised Mutos. In short, the only personality in this film was delivered in post - but it is a substantial contribution."
40 25% Kick-Ass (2010) - Rated 11 Sep 2015
"Begins as an engaging, self-aware parody of the genre but then succumbs to its excesses with underwhelming villains, trite dialogue and a rocket pack."