memozuma

memozuma
Flick Fan - 11 Film Ratings
Member Since: 09 Jun 2010
Location: Istanbul, Turkey
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

100 95% Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980) - Rated 09 Jun 2010
"i have no right to comment on that movie"
50 9% The Interpreter (2005) - Rated 09 Jun 2010
"why i could always predict end of these type of mıovies?"
90 59% American History X (1998) - Rated 09 Jun 2010
"where i discovered edward norton. great movie and hits the face like a slap"
95 81% The Blues Brothers (1980) - Rated 09 Jun 2010
"what can i say for this excellent movie. perfect. belushi and akroyd are outstanding. musicians are great. scenario.. who cares?"
90 59% When Harry Met Sally... (1989) - Rated 09 Jun 2010
"one of cult movies of 90's..a men and a women can never be friends unless they are mother and sun :)"
85 36% Inglourious Basterds (2009) - Rated 09 Jun 2010
"nice dialogues as always. an excellent melanie laurent as always. alternate ending to the war is excellent idea."
90 59% Waterworld (1995) - Rated 09 Jun 2010
"suprizingly an excellent movie of kevin costner. the leader of rebels is an excellent personality and his homour was great. one of best personality that i saw in any movie (after r2)"
85 36% Superman: The Movie (1978) - Rated 09 Jun 2010
"dream for me of 80's..could i fly one day like him :)"
95 81% Jaws (1975) - Rated 09 Jun 2010
"an excellent diector is born..a trend is born"
50 9% The Matrix Revolutions (2003) - Rated 09 Jun 2010
"what was it and what became later :) how could a movie have such good start and such bad continuation"