mindman358

mindman358
Flick Fan - 13 Film Ratings
Member Since: 21 Apr 2019
Location: UK
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: Fifty something struggling with the 21st century and all the horrible people doing well in it. Like to learn languages (badly) and watch movies and football

more Recent Ratings

70 53% Snatch (2000) - Rated 21 Apr 2019
"Funny tale but watch out for Brad Pitt's awful Irish accent."
75 73% Amélie (2001) - Rated 21 Apr 2019
"Delightful fairy-tale set in Paris as a pixie like Audrey Tatou fixes everyone's life but her own."
75 73% Rain Man (1988) - Rated 21 Apr 2019
85 96% In Bruges (2008) - Rated 21 Apr 2019
"Wryly funny yarn of two Irish hitmen hiding out among the dreaming spires and canals of Bruges awaiting their next job."
70 53% Psycho (1960) - Rated 21 Apr 2019
"A classic"
65 30% The Pianist (2002) - Rated 21 Apr 2019
80 88% The Dark Knight Rises (2012) - Rated 21 Apr 2019
"Slick and powerful if slightly overlong conclusion to the latest Batman trilogy."
55 7% Quantum of Solace (2008) - Rated 21 Apr 2019
"The most convoluted and definitely worst of the latest Bond franchises offerings. A booby."
65 30% Sister Act (1992) - Rated 21 Apr 2019
"Dated comedy as Whoopi Goldbergs gangsters moll hides out in a convent pursued by the mob. Some good tunes."
75 73% Cinema Paradiso (1988) - Rated 21 Apr 2019
"Poignant tale of aging man going back to his home village for the funeral of his mentor. A heartwarming tribute to cinema."