Missylol

missylol
Flick Fan - 35 Film Ratings
Member Since: 18 Sep 2007
Location: San Diego, California, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: Retired and hoping to remain so by developing an internet marketing business from home. Loves the world of Blogging amd Web 2.0. Loves movies and even TV.

more Recent Ratings

91 44% Caddyshack (1980) - Rated 07 Apr 2009
"Golfers love this movie and even those of us who don't play golf find it very funny. I mean, it has Billy Murry and Chevy Chase as well as a goofy Rodney Dangerfield. Like it a lot."
100 88% Rocket Gibraltar (1988) - Rated 08 Dec 2007
"Great movie about aging and relationship between the generations."
95 61% The Horse Whisperer (1998) - Rated 06 Dec 2007
90 31% Sideways (2004) - Rated 06 Dec 2007
90 31% Se7en (1995) - Rated 06 Dec 2007
100 88% To Kill a Mockingbird (1962) - Rated 06 Dec 2007
"This was and continues to be one of Gregory Peck's finest hours in actors. What a cast; what a story. Need to watch it again in the current times."
89 18% Under the Tuscan Sun (2003) - Rated 06 Dec 2007
"This movie had a lot of things going for it and the scenery was great."
95 61% The Green Mile (1999) - Rated 06 Dec 2007
"What a film. Kept me on the edge of my seat and so involved with the storyline."
95 61% Enchanted (2007) - Rated 06 Dec 2007
"I am such a sucker for this type of movie. This was very well done; loved looking for all of the parts of Disney classics that were parodied in this movie. How could you not like McDreamy!"
35 1% Three Amigos! (1986) - Rated 06 Dec 2007
"Love the actors; but hated this movie."