mooper

mooper
Movie Buff - 157 Film Ratings
Member Since: 02 Oct 2014
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: No more tears only dreams

more Recent Ratings

80 83% The Mitchells vs. the Machines (2021) - Rated 24 Apr 2023
"Very relatable feel-good story about self-discovery. Also robot bros rule."
75 67% Weird: The Al Yankovic Story (2022) - Rated 24 Nov 2022
"I'm just saddened that they basically reused the biggest hits playlist instead of coming up with new songs, but otherwise it's a pretty fun comedy movie"
60 35% Athena (2022) - Rated 25 Sep 2022
"A beautifully-shot far right copaganda Wish there was a better message than "these minorities are brutes who are ruining good times instead of letting cops do their thing and find the real criminals >:(""
40 15% Vampires vs. the Bronx (2020) - Rated 01 Sep 2022
"While the concept is interesting and full of possible allegories, it’s ruined by weak directing and camera work"
45 17% They/Them (2022) - Rated 27 Aug 2022
"The movie just didn't know what it wanted to be, thereby ending up being lame and confusing on all frons."
40 15% Jurassic World: Dominion (2022) - Rated 16 Jul 2022
"Every time I *almost* got into the movie they had to throw a "remember _this_ part from the original movie? Remember it? Please say you remember it...!🥺" moment Also what's the deal with main plot being about wasps instead of dinosaurs? that was weird"
55 26% Lightyear (2022) - Rated 14 Jul 2022
"Honestly, considering the ideas and concepts that were presented in the story I legitimately expected something better than a simple kids movie. Maybe I expected too much from a movie that isn't targeted at my age range."
0% What Is a Woman? (2022) - Rated 11 Jun 2022
"A conservative dudebro trying to tell everyone what he thinks a woman is, and turns out it's someone who can ask him to open a jar. This documentary contains massive misunderstanding of science and history."
70 53% Sunshine (2007) - Rated 11 Jun 2022
"The plot is great, but either the director or the editor made a decision to do fancy editing tricks with the scenes and just turns the movie into a horrible watching experience. Come on director bro, I just want to enjoy the kino. Also the third act was really unnecessary."
45 17% Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore (2022) - Rated 31 May 2022
"There's really not much to say about the movie, it was just dull and boring."