Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
morphinapg

Cinema Addict - 1331 Film Ratings

Member Since: Mar 12, 2019

Location: USA

more Recent Ratings
61 22% Between Two Ferns: The Movie (2019) - Feb 19, 2021
"This movie didn't really need to be a movie. The skits, like the web skits that preceded them, were hilarious, and the bloopers and the end were probably the funniest part of the movie. But the actual "movie" bits in between? Almost entirely garbage, with a couple bits regarding the camera crew getting a small chuckle from me, but that's it."
69 46% Jexi (2019) - Feb 17, 2021
"I enjoyed this for what it was. I think there were definitely plenty of really funny moments, and I thought the idea was a fun one. "
69 46% Bill & Ted Face the Music (2020) - Feb 14, 2021
"It has been a while since I saw the original movies as I didn't end up rewatching them before this. That being said, I still remembered enough to have fun with this movie. Obviously age gets in the way a little, but them being man-children helps solve that a bit, and the daughters make up for the rest. Although I would say that Samara Weaving didn't feel cast right to me, and didn't perform as well as the other daughter, which was unfortunate."
69 46% Brightburn (2019) - Feb 13, 2021
"I thought this was a lot of fun. Obviously, there's not a whole lot to the story, but it's mainly about creating suspenseful and scary moments, and I think it succeeds in that. This movie is basically the nightmare Batman had about what Superman could become in BvS, and that's why I will always defend that Batman was justified in his actions in that movie. "
79 72% Good Time (2017) - Feb 02, 2021
"This feels very similar in tone and style to Uncut Gems, by the same directors, but perhaps a less refined version of that style. Similar journey with a character that makes bad choice after bad choice, and it keeps you on the edge of your seat the whole time. Thankfully though, not quite as uncomfortable watching this. Pretty solid movie. Pattinson does a good job as the scumbag main character."
88 85% Iron Man (2008) - Jan 31, 2021
"This movie is still great when you think about how important it is to the MCU and how much influence it had. It's especially great when you realize they filmed this with very little of a script and did such a great job regardless. I do think there are some things that don't hold up as well as they originally did when the MCU was new, but it's still a solid movie."
100 99% The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) - Jan 30, 2021
"This is pretty much a perfect movie. Practically every moment of the movie is super memorable and incredibly well done. The only complaint I'd have is some of the compositing and the CGI of the cave troll don't quite hold up, especially when viewed in HDR, but it still looks really nice 20 years later. The sound design and music is also incredible when heard in Atmos."
79 72% Mulan (2020) - Jan 24, 2021
"I really liked this movie. While I do enjoy the nostalgia fests of the previous Disney live action remakes, I also really appreciate taking this story and turning it into a more serious war / martial arts film, and I think it pulls it off really well. It's a shame Disney wasn't able to earn their box box office numbers I'm sure they would have gotten with this due to the pandemic, but I really enjoyed it, and I hope more people watch it, despite some disagreements with the actress IRL."
76 66% Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles (2019) - Jan 17, 2021
"I liked this a lot better than I thought I would. I wanted to see this as obviously it's a bit of a weird choice of a crossover, but I also like Troy Baker as Batman. I expected it to be okay but I'm often underwhelmed by these DC animated movies compared to my expectations. This time, I was pleasantly surprised. One of the better animated movies from DC I've seen, period. Beaten only by The Dark Knight Returns as far as I can see."
63 27% Honest Thief (2020) - Jan 16, 2021
"It's Liam Neeson, so it was worth watching. I do like the set up for the story, but I do think they could have done more with it. Enjoyable enough for a rental, but I probably won't watch this again."