MovieSpud

moviespud
Movie Buff - 168 Film Ratings
Member Since: 05 Jan 2021
Location: UK
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

93 86% The Thing (1982) - Rated 22 Aug 2023
"The Thing is a classic horror movie that is tense and claustrophobic. With its strong score and John Carpenter's unsettling direction, it creates a paranoid mood. Kurt Russell excels in his portrayal of the tenacious MacReady."
95 97% Alien (1979) - Rated 22 Aug 2023
"Alien is a modern masterpiece that blends science fiction, horror, and dark storytelling. Sigourney Weaver, Tom Skerritt, and John Hurt deliver superb performances, creating a tense atmosphere and satisfying climax."
88 45% Alien 3 (1992) - Rated 22 Aug 2023
"A poorly constructed sequel with beautiful visuals but little in the way of real thrills, Alien3 takes admirable risks with the series lore, but sadly too few of them pay off. The movie lacks focus and its meandering plot falls short of creating the same amount of tension as its predecessors. Alien3 is a pretty lacklustre instalment in the series, despite having some intriguing ideas and a promising setup."
93 86% Aliens (1986) - Rated 22 Aug 2023
"Aliens is more of an action-thriller with a focus on the conflict between humans and aliens, in contrast to its predecessor, which is a slow-burning horror that concentrates on the psychological tension and terror of the unknown. With more action scenes and less focus on horror, it is a lot faster-paced film. This is not to imply that the sequel is in any way less good than the original; on the contrary, it is a worthy sequel and a legitimate masterpiece in its own right."
89 53% True Lies (1994) - Rated 22 Aug 2023
"While not as outstanding as Cameron's classic works, True Lies has a funny and ridiculous plot that amuses audiences."
93 86% Titanic (1997) - Rated 21 Aug 2023
"A great movie can accomplish amazing things when all the elements fall into place, and Titanic was one of the “lighting-in-a-bottle” moments in movie history when they did. One of the best disaster flicks ever created, and without a doubt the only 1990s blockbuster that truly deserved the name."
92 76% King Kong (2005) - Rated 21 Aug 2023
"King Kong meets high expectations with methodical, relentless action, benefiting both studio and audience."
95 97% The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) - Rated 21 Aug 2023
"Jackson skilfully uses his tools in The Fellowship of the Ring, blending passion and genius vision into a captivating play area, even with expectations for extraordinary effects."
91 69% Where Eagles Dare (1968) - Rated 29 Jan 2022
"Sure, it's got a few plot holes, yes, it's a bit on the farfetched side, but, seriously, who cares? This is exactly what cinema was originally meant for - some escapism, fun and adventure in the company of great characters. What more can you ask for?"
93 86% The Duke of Burgundy (2015) - Rated 29 Jan 2022
"Perhaps what's best about this film is that it takes a subject which, thanks to certain associations audiences have with the word 'lesbian', could have been assumed to be one thing and completely turned those associations and expectations on their heads. This is a film that's not at all for titillation or anything like it. It's an examination of love with all its complexities and neuroses, and it's really rather wonderful."