Mugwump

mugwump
Flick Fan - 30 Film Ratings
Member Since: 17 Aug 2007
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I love movies. Pure and simple.

more Recent Ratings

92 88% Wristcutters: A Love Story (2007) - Rated 17 Nov 2007
"This movie included the first comedic suicide scene, I think, ever filmed. If that sentence made you smile, then you'll enjoy this movie. I can't imagine many others, though, that would. Fortunately, I fell into the smiling category, so I had a good time."
65 11% Evolution (2001) - Rated 22 Sep 2007
"Barely, just barely, watchable."
97 98% I Heart Huckabees (2004) - Rated 22 Sep 2007
"Superb. One of the most original movies I've seen in a long time. Great script. Solid acting. Even a moral or two. It's a shame that this flick didn't get better press. I suppose one more sign of my general deviance."
89 65% The Sixth Sense (1999) - Rated 22 Sep 2007
"A movie that actually lived up to its hype. I pity the director, though. This is a tough act to follow."
81 41% Wedding Crashers (2005) - Rated 22 Sep 2007
"Entertaining, but in a way that makes me feel vaguely guilty for reasons I don't understand and am fearful of exploring. I realized that giving a film a lower rating due to my own issues is unfair, but you'll get over it."
79 35% Saved! (2004) - Rated 22 Sep 2007
"Overrated, cliched, and really, really pushed my willful suspension of disbelief. That said, I always have a soft spot for anything that makes fun of evangelicals."
85 53% The Rock (1996) - Rated 21 Sep 2007
"There are a few continuity problems, but by and large a good mindless action flick. Worth a watch. Maybe even two."
70 20% Anger Management (2003) - Rated 21 Sep 2007
"Films like this remind me why I sneak into movies without paying. We need to get some sort of injunction to keep Sandler from making movies."
90 71% Kill Bill: Volume 2 (2004) - Rated 21 Sep 2007
"I can't wait for Volume 3."
70 20% Spider-Man (2002) - Rated 21 Sep 2007
"By a wide margin, the most overrated film I ever saw. Other than the special effects and moderately good acting, this movie has no redeeming features."