Nekaal

nekaal
Flick Fan - 20 Film Ratings
Member Since: 11 Sep 2007
Location: Lexington, Kentucky, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

82 52% Spy Hard (1996) - Rated 12 Sep 2007
"Leslie Nielsen brings a certain amount of charm to a movie an has yet to put on a performance that left me unhappy. So its no surprise that this movie was enjoyable and while not as good as his earlier work like the Naked Gun series or Airplane! It is still much better then his most recent outing 2001: a space travesty."
88 70% Back to the Future (1985) - Rated 12 Sep 2007
"Theres really nothing I can say."
89 80% Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000) - Rated 12 Sep 2007
"Beautifully shot and wonderfully choreographed."
94 92% Young Frankenstein (1974) - Rated 12 Sep 2007
"Another of Mel Brook's classic films that is just as funny now as it was then."
84 60% Dawn of the Dead (2004) - Rated 11 Sep 2007
"It was a remake that held up really well to its predocessor. It was plenty scary and managed not to rip too much off form its source material."
95 97% Raiders of the Lost Ark (1981) - Rated 11 Sep 2007
"What can I say that hasnt been said before? Its Indy, that is all."
20 2% Donnie Darko (2001) - Rated 11 Sep 2007
"I really wanna chock this up to me just not getting it but to be honest there's just not much TO get. It was simply boring and tedious the whole way through, and im no stranger to messed up movie's (Loved "Naked Lunch" and "Eraserhead"). This film to me is entirely overrated."
90 87% So I Married an Axe Murderer (1993) - Rated 11 Sep 2007
"This move still stands as Mike Myers funniest film."
88 70% From Dusk Till Dawn (1996) - Rated 11 Sep 2007
"I absolutely love almost (not spy kids) everything Robert Rodriguez does. This movie was no exception. It was chock full of originality and had great practical effects for most things (some CG)."
84 60% Fight Club (1999) - Rated 11 Sep 2007
"A great film full of symbolism and allegorys that really gets you thinking. It also unfortunately has a GIANT crowd of fans that simply dont get it. This almost drives me away from liking the film but I simply cant due to how well it was done."