Nerd Queen

nerd_queen
Flick Fan - 43 Film Ratings
Member Since: 26 Jul 2012
Location: Toronto, Ontario, Canada
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I am a comic reader, gamer, and sci-fi fantasy fan. I am also a blogger and head of PR for UysFaber. I am an active contributer to UysFaber.com.

more Recent Ratings

85 36% Frozen (2013) - Rated 06 Jan 2014
90 65% The Secret Life of Walter Mitty (2013) - Rated 06 Jan 2014
95 89% The Hobbit: The Desolation of Smaug (2013) - Rated 06 Jan 2014
80 22% The Battery (2012) - Rated 20 Oct 2013
80 22% Prisoners (2013) - Rated 17 Oct 2013
85 36% Gravity (2013) - Rated 15 Oct 2013
90 65% The Dirties (2013) - Rated 28 Sep 2013
"The Dirties is a controversial but important look at how damaging bullying is and how quickly it can escalate. The characters are relatable, and anyone who has ever found themselves outside of social norms is sure to connect to their struggles. The movies biggest success is how it builds tension as it examines how violence spreads as opposed to lamenting the aftermath of a tragedy."
85 36% Europa Report (2013) - Rated 28 Sep 2013
85 36% Retreat (2011) - Rated 21 Sep 2013
35 1% The Art of the Steal (2014) - Rated 21 Sep 2013