newtothelyte

Bio: Movies are cool.
Check out newtothelyte's...
84 70% | Love and Basketball (2000) - Feb 25, 2021
"This movie really holds up well. Outside of a few corny and poorly written lines it's a well directed love story that tackles some themes beyond what you would expect it to."
|
60 9% | Mars Attacks! (1996) - Feb 11, 2021
"A film that never really finds its direction. Is it trying to be a satire, a slapstick comedy, or an ensemble piece? The CGI doesnt age well and it feels like this film needed a few more revisions of the script before being out together. "
|
75 36% | Malcolm & Marie (2021) - Feb 11, 2021
"Great delivery of lines by both actors. Cinematography was minimalist yet still very interesting. Music was good and kept me engaged. My main issue with this film is the pacing with the build up and subsequent calm down after every argument. No one argues in this manner in one night, and it made the lengthy monologues hard to handle sometimes. "
|
77 41% | A Clockwork Orange (1971) - Feb 06, 2021
"A film that keeps you engaged with great visuals. I didn't particularly care for the story but I feel it had a much greater impact 40 years ago when it was made. Sometimes meanings get lost through time, still I enjoyed this film. Would watch it once every 10 years and be okay with it"
|
81 57% | Elf (2003) - Dec 26, 2020 |
21 0% | The Star Wars Holiday Special (1978) - Dec 26, 2020 |
84 70% | It's a Wonderful Life (1946) - Dec 13, 2020
"An amazingly well acted film. Stewart undoubtedly deserved an oscar for his performance. The movie has a great balance of good humor, devastating drama, and an ability to connect with audiences, even still today. "
|
49 3% | Home Alone 2: Lost in New York (1992) - Dec 04, 2020
"This film makes the first Home Alone look like Casablanca"
|
60 9% | Armageddon (1998) - Nov 29, 2020
"Not only is this movie an assault on the eyes, but it's at least 45 minutes and 4 dramatic action scenes too long. The cast is the only thing that makes this film worth it"
|
77 41% | Blood of Zeus (2020) - Nov 28, 2020
"A decent series but the copying of star wars scenes drove me absolutely mad. "
|