Nick Hamden

nick_hamden
Member Since: 02 Jun 2013
Location: Ames, IA, USA
Age: 35
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: There is no way I can rank movies on a 1-100 point scale logically. How in the heck do you differentiaate between a 64 and a 63? You can't, it all bullshit. I usually rank on a 5 point scale. So I will rank my movies as 100/80/60/40/20 only.
I review movies on my own website and for a newspaper. I also just watch movies all the time. All day, everyday

more Recent Ratings

60 47% Kick-Ass 2 (2013) - Rated 20 Aug 2013
"Loses a lot of heart that the first had, while also downplaying the violence. Downplaying the violence? Yeah, there is a lot of no violence happening. Kind of disappoiting. [Read Full Review]"
80 77% V/H/S/2 (2013) - Rated 20 Aug 2013
"Three solid shorts out of four. Well done, V/H/S 2. [Read Full Review]"
40 19% Vamp U (2013) - Rated 18 Aug 2013
"It is supposed to be a college sex comedy. But the comedy is almost nonexistent, and the sex certainly is missing. So what is left? College? Ugh."
80 77% The Last Castle (2001) - Rated 18 Aug 2013
"Not the best story in terms of filling in plot holes. But it is inspirational and fun. I mean, sure people can be in prison, but should they be tortured?"
60 47% The Last King of Scotland (2006) - Rated 17 Aug 2013
"Whittaker is great! But I thought the rest of the movie was just a bit ehhh. No offense. Well, some offense."
60 47% On the Road (2012) - Rated 17 Aug 2013
"Eh. You know you are only going to watch this movie if you already like the book, or really want to see Kristen Stewart's boobs. [Read Full Review]"
80 77% Elysium (2013) - Rated 17 Aug 2013
"It has its faults, but it is still a pretty good story overall. Action is decent, and Sharlto Copley is such a great villain in this one. [Read Full Review]"
80 77% We're the Millers (2013) - Rated 17 Aug 2013
"I actually thought that this movie was pretty damn funny. Well done, Jason Sudeikis' first successful movie at the leading role. [Read Full Review]"
60 47% Percy Jackson: Sea of Monsters (2013) - Rated 17 Aug 2013
"Not as good as the first film, missing a lot of umph. Character changes are a bit annoying. [Read Full Review]"
60 47% The Bling Ring (2013) - Rated 17 Aug 2013
"It is okay, but I don't think it warranted a movie about the situation? [Read Full Review]"