We use cookies to improve your browsing experience on this site, show targeted ads, analyze traffic, and understand where our audiences come from. To learn more, read our Privacy Policy or contact us with any questions.
login | register
0 film ratings

pmaitre

pmaitre

Flick Fan - 32 Film Ratings

Member Since: Nov 1, 2020

Location: USA

more Recent Ratings

90 71% JSA: Joint Security Area (2000) - Nov 08, 2020
"compelling, poignant, and quite funny. i found aspects of the actual "story-telling" vs. advancing the plot to be unnecessary."
90 71% Mind Game (2004) - Nov 07, 2020
"philosophical and spiritual journey through ones ego. a little meandering, but great."
90 71% Little Miss Sunshine (2006) - Nov 07, 2020
""Brazenly satirical and yet deeply human" from the bio, that does it."
89 51% Spirited Away (2001) - Nov 07, 2020
"really strong, well made. left with a few questions on the plot without assistance."
90 71% Hereditary (2018) - Nov 07, 2020
"visually intoxicating with a haunting narrative. i felt thoroughly engaged throughout the entire film."
82 26% Dreamcatcher (2003) - Nov 07, 2020
"probably a little too "action blockbuster" for it's own good. i remember thinking the ending was really lame."
87 43% Under the Skin (2014) - Nov 07, 2020
"a dark thinker that at times is very dull, drab, and lifeless."
89 51% Uncut Gems (2019) - Nov 07, 2020
"purposefully anxiety inducing to the point of being almost unwatchable. enjoyable, but generally "triggered" by this film."
90 71% The Shining (1980) - Nov 07, 2020
"Despite the face that one can know almost every moment from pop culture before actually veiwing etc. this move still holds it weight."
76 14% Tusk (2014) - Nov 07, 2020
"Captivating, grueling, and rather predictable."