Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
psim

Celluloid Junkie - 2547 Film Ratings

Member Since: Aug 1, 2009

Location: Japan

more Recent Ratings
64 15% I Vitelloni (1953) - May 12, 2020
"You can see the roots for films like American Graffiti or Dazed and Confused here, but most of the characters and their experiences weren't super compelling."
80 73% Diamantino (2018) - May 11, 2020
"Diamantino hits just the right balance between silly nonsense and timely satire. Carloto Cotta is perfectly cast in the role of a major football star who is also somehow the purest soul on the planet."
77 59% Night Moves (2014) - May 11, 2020
"Masterfully builds up tension through a series of seemingly mundane scenes, before dealing with the emotional fallout in its second half. Reichardt accomplished a lot with very little. If there is any criticism, it's that Eisenberg's character might be just a little too aloof and restrained for the amount of time that we spend with him."
68 21% Junun (2015) - May 11, 2020
"More of a loose collection of live recordings and short interviews than a movie, but still makes for a pleasant watch/listen."
70 28% Rocketman (2019) - May 11, 2020
"Some characters and scenes are a little on the nose, but Rocketman manages to sidestep many of the usual biopic trappings by allowing itself to turn into a full-on musical."
69 25% Victoria (2016) - May 08, 2020
"There are plenty of Hollywood comedies about the professional and romantic struggles of career women, but this French take on the genre manages to bring something new to the table. Despite featuring plenty of absurd elements, everything feels a little more grounded and natural than you'd expect. On the flip side, it can be disorienting if you're constantly wondering who (if anyone) you should root for."
60 13% The Meg (2018) - May 07, 2020
"In terms of pandering to Chinese investors and family audiences, this movie comes close to the level of Skyscraper, but thankfully it remembers to have some fun along the way. So yeah, Shaw > Hobbs."
70 28% Au hasard Balthazar (1966) - May 06, 2020
"Years pass, people come and go, lives are lived and lost and one donkey is there to patiently observe it all. Take War Horse, but remove most of the action, pathos and sappiness. What you are left with is a very grim meditation on human nature featuring few sympathetic characters. It is hard to become too invested in any of their stories, but the film itself is quite affecting, nonetheless."
85 91% Secret Sunshine (2007) - May 06, 2020
"This film takes you on a real emotional rollercoaster ride. It is predominantly about a recently widowed young mother who wants to restart her life in a new city. But just like real life this movie doesn't conform to any genre or narrative expectations. Features a very good supporting part for (who else?) Song Kang-Ho."
77 59% Melvin Goes to Dinner (2003) - May 05, 2020
"Feels very amateurish in terms of filmmaking, but the script and the characters have a lot to offer. The conversations are funny, insightful, silly and revealing."