pskarsjo

pskarsjo
Movie Buff - 261 Film Ratings
Member Since: 01 Aug 2010
Location: Bergen, Norway
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

75 56% Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006) - Rated 04 Aug 2010
"Absolutely hilarious, but also quite high pitched stressing. I found myself self conscious on Borat's behalf."
85 91% A Love Song for Bobby Long (2004) - Rated 04 Aug 2010
"All three leading actors do a brilliant performance. Travolta is magnificent. Johansson is beautiful in a not so glamourous role. A great story. A wonderful movie. See it!"
55 12% Signs (2002) - Rated 02 Aug 2010
"I didn't believe the aliens, and Grahams crisis of faith didn't touch me at all. That was the two most important elements of the movie. I did like the photography and the atmosphere. The two kids played memorably. Not enough to carry the movie though."
40 5% The Signal (2007) - Rated 02 Aug 2010
"Just plain awful. The story is a bit of a cliche - mass hypnosis through a coded tv-signal. Actors are unattractive and less than charming, and the characters arent't credible at all. Graphic violence in abundence. If you like to watch blood and brains splattered all over, this is the movie for you."
75 56% The Hurt Locker (2009) - Rated 02 Aug 2010
69 29% The Untouchables (1987) - Rated 02 Aug 2010
78 67% Bull Durham (1988) - Rated 02 Aug 2010
95 99% Dances with Wolves (1990) - Rated 02 Aug 2010
80 77% JFK (1991) - Rated 02 Aug 2010
82 87% The Bodyguard (1992) - Rated 02 Aug 2010