We use cookies to improve your browsing experience on this site, show targeted ads, analyze traffic, and understand where our audiences come from. To learn more, read our Privacy Policy or contact us with any questions.
login | register
0 film ratings
ralyto

Movie Buff - 428 Film Ratings

Member Since: Jul 18, 2016

more Recent Ratings
77 59% Hyena (2014) - May 18, 2021
"Petty dark movie about a corrupt anti-hero cop. It was really well-made and I enjoyed it. "
76 58% Promising Young Woman (2020) - Apr 17, 2021
"Very interesting and fresh. On the other hand, it was pretty stylistic and symbolic and therefore more of a sketch than a real story with living breathing characters, so it felt a bit superficial. Someone on reddit said "As a social commentary on misogyny and rape culture, it does work, but I don't know if it worked as a story" and I agree."
64 25% Chicken With Plums (2011) - Apr 15, 2021
"It was not exactly bad, but it falls short of the graphic novel, which worked amazingly."
60 14% Elephant (2003) - Jan 08, 2021
"I didn't really like this movie. It was completely empty, a shell of a movie. The characters are all shallow. The actors are not particularly good, but there is not much for them to portray anyway. The long shots of a person walking and the camera panning around in funny ways are probably impressive because I see people praising them, but they didn't do anything for me. Maybe I would have felt differently if I had seen it back in 2003, but I feel like I gained absolutely nothing from this film. "
68 31% Scott Pilgrim vs. the World (2010) - Jan 08, 2021
"It was fun and light-hearted, but not very fresh. The tropes are overplayed for laughs, but they are still followed. It sort of became the sort of movie it was satirizing. "
89 86% In the Mood for Love (2000) - Dec 13, 2020
"I actually feel bad rating this movie after a single viewing. It was a different kind of cinema to what I'm used to, full of subtlety and careful crafting. It really feels like I need to watch it again to fully appreciate this gem. There is a lot of promise there. The score is fantastic. Second viewing: the movie is a pleasure to watch. Scenes are like snapshots in time, playing like a memory, very graceful and precise. The film is very poetic. "
81 73% Loveless (2017) - Dec 13, 2020
"Pretty powerful, similar tones as The Return. The film is about existing in a life without love, a situation that is possibly exacrerbated by modern detachment though screens and devices. Someone wrote online that there is no growth in this movie. And indeed, it's more of a window into their souls than a tale of redemption. There are a lot of emotions in this masterful movie, including sadness, emptiness, desperation, hope, and disappointment. "
68 31% Sleepers (1996) - May 01, 2020
"Standard courtroom drama from the 90s. It was a good one."
72 46% Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998) - Apr 07, 2020
"This classic Guy Ritchie is always a fun watch."
74 55% Snatch (2000) - Mar 20, 2020
"I watched it again in 2020, it was not as good as I remembered it. Fun watch, though."