randytravis

randytravis
Flick Fan - 17 Film Ratings
Member Since: 04 May 2011
Location: Cincinnati, Ohio, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I run. Take pictures. Wanna be an architect. Sometimes we rage on the weekend. And I watch movies.

more Recent Ratings

86 44% Airplane! (1980) - Rated 04 May 2011
"Classic '80s comedy. Love it."
5% Garfield (2004) - Rated 04 May 2011
"Garfield represents all that sucks about cartoons and comics. Bland, unoriginal, tasteless, and awful. If Jim Davis were to suffer a debilitating disease where he could no longer pen, ink, or write shitty jokes, I would rest happy."
95 88% Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983) - Rated 04 May 2011
"I mean it's Star Wars."
93 73% Thank You for Smoking (2006) - Rated 04 May 2011
"Black humor at it's finest. Also, teaches young kids about the dangerous of smoking, and how our congressional system works through lobbying. Definitely one to take the kids to. Just cover their eyes when bangs the reporter.Eckhardt"
85 38% Blue Streak (1999) - Rated 04 May 2011
"Excellent."
90 61% Office Space (1999) - Rated 04 May 2011
"Great black comedy. One of my all time favorites."
98 97% Watchmen (2009) - Rated 04 May 2011
"Amazing. One of the best comic book movies to date. The giant glowing blue wang... well. Not such a big fan. I mean I'll live. The film was still incredible."
95 88% Finding Nemo (2003) - Rated 04 May 2011
"Great movie, aimed at kids, awesome for everyone."
87 50% The Fox and the Hound (1981) - Rated 04 May 2011
"First movie to make me cry as a child. Excellent kid's story."
78 23% Jumper (2008) - Rated 04 May 2011
"Not a bad one. Some action, some sci-fi, all decent stuff. The drama was alright."