Razzy

razzy
Flick Fan - 13 Film Ratings
Member Since: 26 Dec 2008
Location: San Diego/Davis, CA, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I\'m a student @ UC Davis studying Aeronautical Engineering

more Recent Ratings

88 73% The Thing (1982) - Rated 26 Dec 2008
"When John Carpenter is good, he's good. Unfortunately, this is about the only film where he really hit the mark."
30 3% Final Destination 3 (2006) - Rated 26 Dec 2008
"Horrible movie. The first F.D. had originality going for it. The second brought it to a new level but faltered in the end. This one has little going for it."
78 34% The Fast and the Furious (2001) - Rated 26 Dec 2008
"The original Fast and the Furious is worth a watch. The plot focuses a bit more on the crime portion of Diesel's operation and not just balls out racing."
90 84% Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977) - Rated 26 Dec 2008
"A classic that must be watched by all."
87 65% Dodgeball: A True Underdog Story (2004) - Rated 26 Dec 2008
"This is one of the movies that launched the new generation of comedy. Anyone born in the late 80's to 2000's should love it."
80 42% Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) - Rated 26 Dec 2008
"Pretty boring, but the music was creative, although not very memorable. Go see the actual play if you have a chance, but if not I suppose this could do."
53 11% Charlie and the Chocolate Factory (2005) - Rated 26 Dec 2008
"Imagine you were watching the original Willy Wonka and then someone slipped you a high dose of acid. Oh, and I didn't know MJ was back in the acting game."
86 57% Boyz n the Hood (1991) - Rated 26 Dec 2008
"I typically don't like "growing up in the hood' type movies, but I feel like the actors in this job pulled it off."
90 84% Alien (1979) - Rated 26 Dec 2008
"One of the films that started it all. Simply a must watch if you were born in the last 30 years. The film has lost a lot of its terror but is still entertaining."
84 50% Total Recall (1990) - Rated 26 Dec 2008
"Classic 80's action/sci-fi movie. Let's hear it for 3-tittied alien hookers!"