RFaraday

rfaraday
Movie Buff - 111 Film Ratings
Member Since: 11 Sep 2006
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I wouldn't go so far as to call myself a film snob...perhaps just a man of discriminating tastes. Monday I might watch Metropolis, but Tuesday I'll watch True Lies. I blame the 80s for my love of campy action.

more Recent Ratings

28 11% X-Men: The Last Stand (2006) - Rated 14 Aug 2007
60 28% Paycheck (2003) - Rated 14 Aug 2007
95 77% Dawn of the Dead (1978) - Rated 14 Aug 2007
"The perfect balance between horror and satire, this is arguable the best of Romero's tetralogy of zombie movies."
35 17% The Skeleton Key (2005) - Rated 14 Aug 2007
80 43% Saw (2004) - Rated 14 Aug 2007
90 60% Fun with Dick and Jane (2005) - Rated 14 Aug 2007
"A fun return to form from Carrey, coupled with a suprisingly funny Tea Leoni. Not as crazy and hilarious as Ace Ventura, but not as boring as Me Myself and Irene."
40 20% A Knight's Tale (2001) - Rated 14 Aug 2007
"There are a few bright spots in this otherwise dull movie, which seems more like an excuse for teenyboppers to stare at the latest heartthrob for 90 minutes. Fortunately for Ledger, he's a way better actor than he lets on here. Paul Bettany is awesome, thankfully."
90 60% Event Horizon (1997) - Rated 14 Aug 2007
1% Ultraviolet (2006) - Rated 14 Aug 2007
90 60% Minority Report (2002) - Rated 14 Aug 2007
"Great visuals and solid acting from Cruise and Max von Sydow sold me on this adaptation of yet another great PKD short story."