riddlen28

riddlen28
Movie Buff - 355 Film Ratings
Member Since: 12 Jun 2016
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I really love movies. A lot. I don\\\'t like watching movies over and over again and I\\\'m pretty picky in a weird way so it\\\'s hard to find movies to really entertain me that I haven\\\'t seen. My favorite movies are, Lord of the Rings, Fight Club, The Newer Star Trek movies, Django, Inglorious Basterds. I really enjoy good dialogue and characters with rich personality. I am pretty nerdy so LOTR and Comic book movies with a touch of anime suites me. I also have a predisposition towards dark and mind bending flicks. I can\\\'t stand romance comedies or bad acting, unless the bad acting is overshadowed by a great plot or spectacular visuals.

more Recent Ratings

10 0% Akira (1988) - Rated 13 Jun 2016
10 0% The New Land (1972) - Rated 13 Jun 2016
10 0% Seven Beauties (1975) - Rated 13 Jun 2016
74 67% Quantum of Solace (2008) - Rated 13 Jun 2016
60 17% 2 Fast 2 Furious (2003) - Rated 13 Jun 2016
70 43% Spirited Away (2001) - Rated 13 Jun 2016
75 74% Batman v Superman: Dawn of Justice (2016) - Rated 13 Jun 2016
85 95% Deadpool (2016) - Rated 13 Jun 2016
78 82% The Last King of Scotland (2006) - Rated 13 Jun 2016
68 29% E.T. the Extra-Terrestrial (1982) - Rated 13 Jun 2016