samotarski

samotarski
Movie Buff - 105 Film Ratings
Member Since: 02 Feb 2019
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

93 92% The Girl Who Kicked the Hornet's Nest (2010) - Rated 18 Feb 2019
95 96% The Girl Who Played with Fire (2010) - Rated 18 Feb 2019
95 96% The Girl with the Dragon Tattoo (2009) - Rated 18 Feb 2019
23 4% The Girl in the Spider's Web (2018) - Rated 18 Feb 2019
"Stieg Larsson was a feminist. This movie trots out every traditional female stereotype that he hated and retained just enough of the plot to attach it to him. The main character was not first and foremost a VICTIM and neither was her enemy. Read the book instead."
85 49% Traffic (2000) - Rated 02 Feb 2019
1% Dancer in the Dark (2000) - Rated 02 Feb 2019
85 49% Batman Begins (2005) - Rated 02 Feb 2019
87 75% The Dark Knight (2008) - Rated 02 Feb 2019
85 49% Inception (2010) - Rated 02 Feb 2019
85 49% The Dark Knight Rises (2012) - Rated 02 Feb 2019