scottmike

scottmike
Flick Fan - 23 Film Ratings
Member Since: 03 Jul 2010
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

13 2% The Road (2009) - Rated 03 Jul 2010
"Slow, dark, depressing. Really, nothing that's not been seen in other films. I think this one was really over-rated by others. I think it has very little to offer."
15 6% Blues Brothers 2000 (1998) - Rated 03 Jul 2010
"Why? Why make this film? The original BB was great, this one is so bad. Weak story and acting."
92 45% The Book of Eli (2010) - Rated 03 Jul 2010
"Great post apopcolitic type film, strong story and visuals."
98 71% Blade Runner (1982) - Rated 03 Jul 2010
"Strong sci fi flick, very good story and strong acting."
96 63% O Brother, Where Art Thou? (2000) - Rated 03 Jul 2010
"A lot better than I expected. Great story, good twists, strong characters."
98 71% Alien (1979) - Rated 03 Jul 2010
"A classic sci fi. Best of all the Aliens."
98 71% The Big Lebowski (1998) - Rated 03 Jul 2010
"A great dark comedy that gets better the more times you see it. Off beat humor."
80 21% Starship Troopers (1997) - Rated 03 Jul 2010
"Pretty good. A lot of violence. I like the idea behind the film and what it says about humans in general."
94 50% The Good, the Bad and the Ugly (1966) - Rated 03 Jul 2010
"A classic. One that has gotten better over time."
80 21% Kingpin (1996) - Rated 03 Jul 2010
"Not bad overall. Funny, good comedy with enough to keep you entertained the whole time."