Scubadogg

scubadogg
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 31 Oct 2007
Location: Amarillo, Texas, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

90 95% Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005) - Rated 31 Oct 2007
"One of the six episodes that illustrates the eternal, and universal (pun intended) struggle of good v. evil..."
78 15% Leaving Las Vegas (1995) - Rated 31 Oct 2007
"A very good movie for an illustration of what alcoholism and co-dependence can do to two lives... Deep and heavy subject matter."
89 85% Remember the Titans (2000) - Rated 31 Oct 2007
"AWESOME movie that deals with the race relation problems of the early 1960's to mid 1970's in the US. This movie had a great representation of those events in that era of US history."
87 50% V for Vendetta (2006) - Rated 31 Oct 2007
"Great movie! Given our times, and apparently our path of geopolitics, the rendition of government in the movie is scarilly reminicent of what could happen without eternal vigilence."
88 70% Batman Begins (2005) - Rated 31 Oct 2007
"Absolutely the best of the Batman series! The return of the Dark Knight makes watching this movie worthwhile in and of itself..."
88 70% Casino Royale (2006) - Rated 31 Oct 2007
"Maybe one of the best Bond movies ever!"
87 50% Good Morning, Vietnam (1987) - Rated 31 Oct 2007
"Great movie - Robin Williams was wonderful in his part of Adrian Cronauer."
70 5% The League of Extraordinary Gentlemen (2003) - Rated 31 Oct 2007
"While this movie features good actors, I thought it was formulaic and frankly, boring..."
85 30% The Birds (1963) - Rated 31 Oct 2007
"Classic Hitchcock! A good movie full of suspense and drama."
85 30% The Rocky Horror Picture Show (1975) - Rated 31 Oct 2007
"Wonderfully fun movie, and a cult classic."