Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
seals

Movie Buff - 145 Film Ratings

Member Since: Jan 11, 2020

Location: Downtown Pontoosuc, USA

Bio: Alien lowlife slacker goon.
North of Boggy Creek. East of Yucca Flats.

I rate stuff on a scale of 1-10.
Every movie I've seen (or re-seen) since 1/1/2020.
more Recent Ratings
18% The Reaping (2007) - Apr 11, 2021
80% Sneakers (1992) - Apr 05, 2021
"rewatch. every time I watch this movie, I think "hey, I'm gonna call that girl's number." and then every time I forget. and then I remember again. and then I'm like ah the hell with it."
44% The American Scream (2012) - Apr 05, 2021
"lots of weeping haunted house operators in this little documentary"
60% The Last Shift (2020) - Mar 30, 2021
"sometimes there are certain people we're never gonna be able to make friends with. but maybe try anyway."
10 94% The Royal Tenenbaums (2001) - Mar 29, 2021
"rewatch. I’m not a big Gwyneth Paltrow fan, but when Margot steps off the green bus just as Nico’s “These Days” starts up on the soundtrack, it stops my heart every time."
10% Blithe Spirit (2020) - Mar 24, 2021
"a movie that seems designed to play on the lobby TV of every old folks home ever."
44% Regarding Henry (1991) - Mar 23, 2021
"When."
71% Out for Justice (1991) - Mar 20, 2021
"rewatch. one time when I was in 1st grade I was getting picked on by a 2nd grader so I went & told my buddy who was in 6th grade & he beat up the 2nd grader & I watched & laughed & this is a Steven Seagal movie."
44% Promising Young Woman (2020) - Mar 17, 2021
"It’s structured like KILL BILL. For a while, Mulligan is basically playing Mrs. Voorhees. The sleazy guys are from IN THE COMPANY OF MEN and the plot is heavily evocative of Rosario Dawson’s DESCENT. It’s…interesting."
10% Chaos Walking (2021) - Mar 15, 2021
"hacky, dreary, and derivative. it's Y: The Last Man crossed with Fallout 76 crossed with Anthony Michael Hall's OUT OF BOUNDS."