Sinclair

sinclair
Movie Buff - 105 Film Ratings
Member Since: 03 May 2010
Location: Berkeley, California, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

79 40% Bubble (2005) - Rated 30 May 2012
"I think this makes an interesting companion piece to The Girlfriend Experience, in that they are both nominally about something salacious (Murder and Prostitution respectively) but in reality are about economics. It makes me really want to re-watch The Girlfriend Experience because I didn't really like it when I saw it, but liked Bubble quite a bit more, and I'm not sure why."
94 98% Blue Velvet (1986) - Rated 07 Sep 2011
"Intense with eye-popping colors and terrific performances. Dennis Hopper is terrifying."
88 82% South Park: Bigger, Longer, and Uncut (1999) - Rated 20 May 2011
"Just filthy and Hilarious"
60 9% Timecop (1994) - Rated 17 Jan 2011
"Not very good, doesn't play well with it's own conceits. The opening is supposedly explained in the ending, except it doesn't make any sense if you spend more than a minute thinking about it. Some decent action sequences, and the main villain is entertaining, but on the whole it is not very good."
92 93% Black Swan (2010) - Rated 17 Jan 2011
"My favorite Aronofsky film by far. Dark a brooding with excellent performances by the whole cast. Wasn't expecting all the body horror, but it worked really well."
80 48% The Secret of Kells (2009) - Rated 04 Jan 2011
"Beautiful movie, but shallow. Talks too much about how important books are without explaining why."
82 55% The Outsiders (1983) - Rated 04 Jan 2011
"Nice coming of age movie, a lot of young actors who went on to big things. Suffers a little for having too much plot for what should be a character driven piece, but that probably comes from being based on a book."
93 96% No Country for Old Men (2007) - Rated 26 Dec 2010
"Excellent. The ending is off putting for some, I was originally puzzled by it, but the more I think about this movie, the more it makes sense."
55 7% Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008) - Rated 26 Dec 2010
"Missing something that the early movies had. Commits the most grievous sin an Indiana Jones movie can by being boring in parts. Doesn't help that they take the ending of Raiders and just replace God with aliens."
36 1% Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002) - Rated 26 Dec 2010
"Not good. Just a bad movie"