slugbait

slugbait
Flick Fan - 73 Film Ratings
Member Since: 30 Jun 2012
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

85 93% Blue Velvet (1986) - Rated 23 Nov 2020
"take a 1950's Hardy Boys style mystery and start shooting up with Lynch towards the end of the first act and you get Blue Velvet"
40 12% Bohemian Rhapsody (2018) - Rated 08 May 2019
"Freddy and Queen were great talents but unfortunately their story isn't that interesting or unusual as far as musicians go. The best part was the band's little interactions, but between those humorous moments I was just bored. The film is about as shallow as it can be."
65 52% Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018) - Rated 06 May 2019
"It was nice to see a remixed Spider-Man origin story for the central character and the different permutations of the hero were fun to see. Unfortunately with half a dozen spideys competing for screen-time at once it felt like most of them were barely part of the film at all, not contributing much but punching a henchman or two. My eyes glazed over during the action scenes but that's pretty standard for me."
90 97% The Shining (1980) - Rated 04 Sep 2017
85 93% Seven Samurai (1954) - Rated 04 Apr 2016
60 36% A Scanner Darkly (2006) - Rated 24 May 2015
67 58% Suspiria (1977) - Rated 21 May 2015
35 7% Beyond the Black Rainbow (2011) - Rated 21 May 2015
60 36% Alien: Resurrection (1997) - Rated 19 May 2015
40 12% Alien 3 (1992) - Rated 19 May 2015