We use cookies to improve your browsing experience on this site, show targeted ads, analyze traffic, and understand where our audiences come from. To learn more, read our Privacy Policy or contact us with any questions.
login | register
0 film ratings
survivorfan

Cinema Addict - 1265 Film Ratings

Member Since: Dec 19, 2012

Location: Adelaide, South Australia, Australia

more Recent Ratings
85 67% Annabelle (2014) - Oct 29, 2014
"While a good Horror film its certainly no match for The Conjuring and fans hoping to get something similar will be disappointed, like I was."
83 61% A Million Ways to Die in the West (2014) - Oct 15, 2014
"While some jokes miss the mark and MacFarlane can get annoying this is still a very funny movie and fans of his type of comedy won't be disappointed."
88 78% The Fault in Our Stars (2014) - Oct 15, 2014
"A film that will hit you right in the feels, and there are solid performances here from the young leads."
80 51% Tammy (2014) - Oct 15, 2014
"While its another similar character for McCarthy there's no denying she's fun to watch and there is enough here to enjoy."
98 96% The Purge: Anarchy (2014) - Oct 15, 2014
"An improvement on the first thanks to a group of likeable survivors banding together to survive the night on the streets."
82 57% Divergent (2014) - Oct 15, 2014
"A good film that probably doesnt deserve the hype it has received but it will hit its right target audiences."
77 43% 300: Rise of an Empire (2014) - Oct 15, 2014
"No match for the first 300 but there was enough here to keep me interested and visually it looked great, but perhaps a little over the top."
85 67% Into the Storm (2014) - Sep 22, 2014
"Despite being a tad corny, its a modern 'Twister' and there is enough here to make it enjoyable."
85 67% The Maze Runner (2014) - Sep 19, 2014
"A good film with an interesting premise that finishes off strong, but its a fairly slow path to the finale."
76 41% Magic Mike (2012) - Sep 10, 2014
"Clearly an 'eye candy' and not a lot more but an interesting look into the world of exotic dancing."