sushipoo

sushipoo
Flick Fan - 73 Film Ratings
Member Since: 04 Jan 2014
Location: Pune, Maharashtra, India
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: A cinephile, photographer, musician and wannabe filmmaker. AKA "That Tall Guy".

more Recent Ratings

93 75% Rush (2013) - Rated 08 Jan 2014
"Beautiful cinematography, brilliant story on rivalry and spirit of sport, amazing music by Hans Zimmer and tremendous acting by Chris and Daniel. What a film. I could feel the blood 'rushing' through my veins. Pun intended."
95 89% Seven Pounds (2008) - Rated 04 Jan 2014
91 58% Argo (2012) - Rated 04 Jan 2014
84 10% The Beach (2000) - Rated 04 Jan 2014
80 6% Slumdog Millionaire (2008) - Rated 04 Jan 2014
79 4% The Great Gatsby (2013) - Rated 04 Jan 2014
88 30% Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998) - Rated 04 Jan 2014
89 40% Snatch (2000) - Rated 04 Jan 2014
90 49% RocknRolla (2008) - Rated 04 Jan 2014
89 40% Sherlock Holmes (2009) - Rated 04 Jan 2014