szetze

szetze
Flick Fan - 16 Film Ratings
Member Since: 24 Oct 2007
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

80 37% Transformers (2007) - Rated 24 Oct 2007
"Michael Bay finally does action right... in this adaptation of the cartoon... awesome, kick ass... Shia LaBeouf is really becoming a star... the everyman teenage's got a bright future ahead. Oh and don't miss Disturbia as well."
86 78% Knocked Up (2007) - Rated 24 Oct 2007
"Terrific comedy that is very fresh in its source of humor... very appealing and funny as hell!! Seth Rogen and Leslie Mann really steals the show... although Katherine Heigl is really ready for the big screen as well."
81 46% Eastern Promises (2007) - Rated 24 Oct 2007
"Viggo is perfect for this role... this mind you is a very very violent, graphic film. I'm always a huge fan of good mob movies, especially when it involves assassins. Viggo plays the Russian mob driver perfectly and in my opinion should get nominated for an Oscar."
86 78% Zodiac (2007) - Rated 24 Oct 2007
"a little long... but well worth the journey. Very scary moments actually"
85 59% Braveheart (1995) - Rated 24 Oct 2007
"What a tale of a hero..."
90 96% Alien (1979) - Rated 24 Oct 2007
"Certainly on my short list of top scary/creepy Sci-Fi films"
85 59% Stargate (1994) - Rated 24 Oct 2007
"One of my favorite sci-fi... a very original story and plot."
88 90% Shaolin Soccer (2001) - Rated 24 Oct 2007
"Classic... I can always watch a few mins. of this movie and get hooked."
76 25% X-Men: The Last Stand (2006) - Rated 24 Oct 2007
"Fun action ride and has you wanting more"
86 78% Kill Bill: Volume 1 (2003) - Rated 24 Oct 2007
"Two words... Kick ASS!"