tabascoholic

tabascoholic
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 27 Sep 2008
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

90 70% Pan's Labyrinth (2006) - Rated 27 Sep 2008
"it's a alice in wonderland film except alice is set in the middle of a war. loved the characters of the fairy tale and thought it was well executed."
88 55% Big Trouble in Little China (1986) - Rated 27 Sep 2008
"classic american kungfu action film. watched when I was a kid and it never grew old."
85 30% Nobody Knows (2004) - Rated 27 Sep 2008
"the movie moves very slowly, but ever step it takes is very impacting. really displays how poverty can go unnoticed in society today."
87 45% Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998) - Rated 27 Sep 2008
"a very gritty action, comedy that is also mixed with a great story. must see if you like guy ritchie films."
92 85% Memento (2001) - Rated 27 Sep 2008
"great script and it's shot in such an original way. great plot twists and creative scenes."
90 70% Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980) - Rated 27 Sep 2008
"my favorite star wars movie."
93 95% Life of Brian (1979) - Rated 27 Sep 2008
"a classic monty python flick that is right up there with the holy grail."
85 30% Best in Show (2000) - Rated 27 Sep 2008
"love these comedies that are shot as documentaries. definitely reveals the existence of these worlds we know little about, and the people that inhabit them."
82 15% House of Flying Daggers (2004) - Rated 27 Sep 2008
"good action, but gets a little too artsy at the end. it'd be ok if it was consistent thru the movie but it isn't."
80 5% O Brother, Where Art Thou? (2000) - Rated 27 Sep 2008
"great music, and I love the setting of the movie. decent comedy."