terrypkim

terrypkim
Flick Fan - 58 Film Ratings
Member Since: 23 Jan 2008
Location: Richmond Hill, On, Canada, Canada
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

86 50% Ronin (1998) - Rated 26 Mar 2008
"The car chase scene alone makes the movie worth watching"
80 23% Three Amigos! (1986) - Rated 26 Mar 2008
"Pure nostalgia"
92 80% Hot Fuzz (2007) - Rated 26 Mar 2008
85 46% The Bourne Ultimatum (2007) - Rated 26 Mar 2008
"It made up for the lack plot I felt existed in the second movie, and continued to use tight angles and quick cuts to get the job done."
84 41% The Big Red One (1980) - Rated 26 Mar 2008
91 75% Saving Private Ryan (1998) - Rated 26 Mar 2008
"Some flaws in history but very well done. The acting was well done throughout the movie."
89 62% 300 (2007) - Rated 26 Mar 2008
89 62% Lars and the Real Girl (2007) - Rated 26 Mar 2008
"Visually limited but very well scripted, and Gosling's performance was a step away from his normal"
86 50% Half Baked (1998) - Rated 26 Mar 2008
98 96% The Shawshank Redemption (1994) - Rated 26 Mar 2008
"Pretty much perfect in my opinion"