terryprescot

terryprescot
Flick Fan - 12 Film Ratings
Member Since: 23 Aug 2008
Location: austin, tx, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

100 95% Dawn of the Dead (1978) - Rated 30 Aug 2008
"the granddaddy of them all"
20 4% Magnolia (1999) - Rated 23 Aug 2008
"this is a love-it-or-hate-it movie. i hate it. it's a complete mess. there was a good idea in there somewhere, but somebody needed to tell Anderson to do at least one rewrite. i like tom cruise's foul-mouthed character, one of the few times i've ever liked him in anything. pta has started to mature with punch drunk love and there will be blood but he still thinks too highly of himself."
70 58% Enter the Dragon (1973) - Rated 23 Aug 2008
"not a big fan of the genre, but you have to respect Bruce Lee. Bonus points for the John Saxon factor."
85 87% Saturday Night Fever (1977) - Rated 23 Aug 2008
"you've gotta love vintage travolta. this is just fun, the music is a guilty pleasure."
65 41% Heist (2001) - Rated 23 Aug 2008
"mamet tackles the heist genre. thought long and hard about that title, huh dave? dialogue up to mamet standards for the most part. the story? eh. see it if you're (a) a HUGE mamet fan, or (b) a sucker for heist movies."
50 12% 300 (2007) - Rated 23 Aug 2008
"nice to look at, but no substance."
60 25% Meet the Fockers (2004) - Rated 23 Aug 2008
"same tired jokes rehashed for a second go-round. ben stiller does 'ben stiller' for the millionth time. yawn. go away ben, your act grew old about 5 yrs ago."
80 75% Fatal Attraction (1987) - Rated 23 Aug 2008
"great 80s thriller, just before mike douglas became a flaming douchebag."
65 41% What Women Want (2000) - Rated 23 Aug 2008
"decent for what it is - a somewhat preachy chick-flick; i automatically subtracted pts for the mel gibson factor."
80 75% The Pianist (2002) - Rated 23 Aug 2008
"good movie, but i felt like i'd seen it before. great work by brody though."